• Adım Sayarlarımız
  JP-600
  Jogging Style Adım Sayar
  » Detay
  JP-450
  3D sensörlü Adım sayar
  » Detay
  P010
  Radyolu Adım Sayar
  » Detay
  A30
  Saat Tipi
  » Detay
 • JP-600

  JP-600

  * Jogging Style ve

  * Koşu ve Yürüyüş modu

  * 3D Sensör

  * 14 Günlük Hafıza


  JP-600

  » Detay

 • JP-450
  JP-450

  * 3D Sensörlü

  * Canta ve Cepte Kullanım

  * Adım, Mesafe, Kalori Gösterimi


  JP-450

  » Detay

 • P010 Radyolu
  P010

  * Radyolu Adımsayar

  * Jogging Modu

  * 3D Sensor

  * Ritim sesi,Kronometre, Alarm Fonksiyonu


  P010

  » Detay

 • A30 Saat Tipi
  A30

  * Saat tipi Adımsayar

  * Jogging Modu

  * telefon ve tblet bağlantısı

  * Aktivite Takibi


  A30

  » Detay


3D Sensör Nedir?

3D sensörün temel anlamı 3 boyutlu sensördür, adım sayarlar temek olarak içerinde 1 adet mekanik sensör barındırırlar, bu mekanik sensör hareketi algılar ve sayı olarak ekrana gönderirir, mekanik sensörlü adım sayarların doğru çalışması için sadece belde ve dik konumda taşınması gerekir. mesitaş 3D sensörlü adım sayarları içleinde 3 boyutlu dijital sensör barındırırlar 3D sensörlörlü çihazları cebinizde cantanızda yada boynunuzda taşıyabilirsiniz, ayrıca dijital sensörler mekanik sensörlere göre daha hasas çalışırlar, mesitaş 3D adımsayaralarının kalite ve doğruluğu burdan gelmektedir

Jogging Style Nedir?


Koşu yapılırken kullanılan Adımsayarlardır

 

HAFTADA 5 GÜN GÜNDE EN AZ 30 DK. YÜRÜYÜŞ

    Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan fiziksel inaktivite (hareketsiz yaşam), dünya genelinde ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer almaktadır. Dünya genelindeki ölümlerin % 6’sının fiziksel inaktivite ile ilişkili nedenlere bağlı olduğu bildirilmektedir. Fiziksel inaktivitenin meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık % 21-25’inin, diyabetin % 27’sinin ve iskemik kalp hastalığının % 30’unun ana nedeni olduğu tahmin edilmektedir.

Dünya genelinde hareketsiz bir yaşam, kötü beslenme ile birlikte ortalama toplam sağlık harcamalarının yaklaşık % 2’si ile ilişkilendirilmektedir. Fiziksel aktivitenin arttırılması sağlık harcamalarının dolayısıyla ekonomik maliyetin azaltılmasında uygulanabilir, maliyet etkin ve en temel stratejilerden birisidir.

    Bakanlığımızca gerçekleştirilen “Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması” sonuçlarına göre ülkemizde bireylerin %71.9’ unun hareketsiz yaşadığı, yine Bakanlığımız tarafından 2011’de yapılan “Kronik Hastalıklar Risk Faktörleri Araştırması” na göre ülke genelinde kadınların %87’si, erkeklerin ise %77’sinin yeterli ölçüde fiziksel aktivite yapmadığı belirlenmiştir.

    Obezite tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygın olup, nüfusun %30’unu etkileyen bir sorundur. Bu rakam kadınlarda % 41 erkeklerde % 21’dir. Bölgelere göre dağılımına baktığımızda ise, en yüksek oran Batı Anadolu, Orta Anadolu, Doğu Karadeniz ve İstanbul’da bulunmuş olup %33’dür. En düşük oran Orta Doğu Anadolu’da olup % 21’dir. Obezite nüfusun Güneydoğu Anadolu’da % 23’ünü, Kuzeydoğu Anadolu’da %24’ünü, Ege’de % 28’ini Akdeniz’de % 30’unu, Doğu ve Batı Marmara’da % 31’ini, Batı Karadeniz’de ise % 31’ini etkileyen bir sorundur. Bununla birlikte obezitenin özellikle çocuk ve kadınlarda daha fazla artış gösterdiği görülmektedir.

    DSÖ sağlıklı bir yaşam için yetişkinlerde haftanın 5 günü en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmasını önermektedir. 5-17 yaş grubu için ise kardiovasküler hastalıklar, diyabet, obezitenin önlenmesi, sağlıklı bir kas-iskelet sistemi gelişimi, anksiyete ve depresyon riskinin azaltılmasında günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılması gerektiği belirtilmektedir. Orta şiddette fiziksel aktivite, solunum ve kalp atım sayısının normalden daha fazla olduğu, kasların zorlanmaya başladığı, orta dereceli efor gerektiren aktivitelerdir. Bu aktivitelerin şiddetini; kişinin yanındaki ile konuşabildiği ancak şarkı söyleyemediği bir şiddet olarak da tanımlayabiliriz. Buna saatte yaklaşık 5 km veya 30 dk. da 2.5 km. canlı yürüyüş yapmak örnek olarak gösterilebilir.

 

    Ayrıca, günde 10.000 adım atmaya çalışmak ise, kişinin motivasyonunu artırarak daha aktif bir yaşam sürmesini sağlar. Bu 10.000 adımın belirli bir miktarını orta şiddette atabilir geri kalanını ise gün içerisinde aktif olarak attığımız adımlarla tamamlayabiliriz. Örneğin günde en az 30 dakika orta şiddetli aktiviteyi yerine getirmek için; 30 dk. da en az 3000 adım atmaya çalışabilir, geri kalan 7000 adımı ise diğer aktivitelerle (merdiven çıkmak, metro, tren ya da otobüsten birkaç durak önce inmek, öğlen aralarında en az 10’ar dk.lık kısa yürüyüşler yapmak gibi) 24 saatte tamamlamaya çalışmalıyız. Özellikle hareketsiz bir yaşam tarzı olanlar (masabaşında çalışanlar), morbid obezler (BKİ>40 kg/m2), kronik hastalığı olanlar, kas-iskelet sistemi hastalıkları gibi rahatsızlıkları olan bireyler için günde 10.000 adım hedefine ulaşılması zor olabilir. Bu nedenle bireyler genel sağlık durumlarına göre kendi hedeflerini belirleyebilir veya bir uzmandan destek alabilirler.

    Bu bilgiler ışığında toplumun obezite ile mücadele konusunda bilgi düzeyini artırmak, yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmasını teşvik etmek amacıyla Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı hazırlanmıştır. Geniş tabanlı ve çok sektörlü bir yaklaşımı benimseyen Program ile ilgili Başbakanlık Genelgesi 29.09.2010 tarihli ve 27714 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Program aktivitelerinin % 30’u fiziksel aktiviteyi içermektedir. Aktiviteler içerisinde toplumda fiziksel aktivitenin önemi, sağlık üzerine etkileri hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla çalışmalar yer almaktadır.

 

MESİTAŞ MEDİKAL SANAYİ İÇ VE DIŞ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Cihangir Mahallesi Şehit Piyade Er Yavuz Bahar Sok.
No:4 DBlok Kat:1 Ambarlı Avcılar/İstanbul/Turkiye

Tel : + 90 (212) 529 53 84 - 529 98 29
Fax : + 90 (212) 589 11 49

info@mesitas.com.tr